Poradnik – wyróżnienia w tekście

Wyróżnianie tekściku w tworzeniu prac prac licencjackich niesie ze sobą mnóstwo pozytywów. Przede wszystkim, tekst staje się bardziej urozmaicony, po kolejne wyróżnione zostają w nim ważne treści, po trzecie na podniesieniu wartości zyskuje ocena wizualna pracy. Do wariantów wyróżnień tekściku zaliczają się kursywa, boldowanie i podkreślanie. Wyróżnienia takie są zaliczane do szablonowych procedur edycji czcionki, […]

Wyróżnianie tekściku w tworzeniu prac prac licencjackich niesie ze sobą mnóstwo pozytywów. Przede wszystkim, tekst staje się bardziej urozmaicony, po kolejne wyróżnione zostają w nim ważne treści, po trzecie na podniesieniu wartości zyskuje ocena wizualna pracy.

Do wariantów wyróżnień tekściku zaliczają się kursywa, boldowanie i podkreślanie. Wyróżnienia takie są zaliczane do szablonowych procedur edycji czcionki, w jakie zaopatrzone są edytory tekściku.

Kursywa to nic odmiennego jak pochylenie czcionki. Wykorzystuje się ją metodycznie, np. przy cytowaniu lub wprowadzaniu do pracy licencjackiej obcojęzycznych terminów. Kursywę w wielu przypadkach także wykorzystuje się w momencie, o ile wytwarza się podpisy rysunków i tabel. Aby uaktywnić rolę kursywy, wystarczy wystukać na klawiaturze kombinację klawiszy Ctrl I lub kliknąć na pasku formatowania u góry ekranu przycisk z pochylonym “I”.

Boldowanie to pogrubianie czcionki. Pożytkuje się je w wielu przypadkach dla wyróżnienia tytułów też śródtytułów w pracach licencjackich. Nie można jego natomiast stosować za wiele w tekście podstawowym, albowiem pogrubione słowo wybitnie rzuca się w nasze oczka oraz może odwracać wzgląd od kluczowych wiadomości tekściku. Boldowanie uruchamiamy kombinacją klawiszy Ctrl B też klikamy na przycisk na pasku formatowania z pogrubionym “B”.

Dalszym typem wyróżnienia używanym w tekstach prac licencjackich może być podkreślenie. Wykorzystuje się je w dużej liczbie przypadków, ażeby zaznaczyć, iż jakiś fragment tekściku jest nadzwyczajnie zasadniczy, zawiera priorytetowe treści, może to być np. jakaś hipoteza sformułowana na kanwie obszernych wniosków, do jakiej w toku czytywania pracy wielokrotnie się wraca. Podkreślenie otrzymuje się przez wybranie kombinacji klawiszy Ctrl U ewentualnie kliknięcie na pasku narzędzi ikonki z podkreślonym “U”.

Generalnie licencjaty powinny zawierać w sobie najrozmaitsze warianty wyróżnień, które pozwoliłyby czytelnikowi rozeznać się, na jakie dylematy powinien zwrócić szczególną wzgląd. Właściwie widziane jest dodatkowo wykorzystywanie kursywy, której z kolei wybiera się w nieco rozlicznych celach aniżeliby podkreśleń bądź boldowania, a chodzi w tym miejscu głównie o stronę wizualno-estetyczną pracy, ale także wyróżnianie słów pochodzenia obcego.

All Right Reserved ©2005-2024

wiecko.com